دومین همایش چرخش مغزها

دومین همایش چرخش مغزها
اتاق بازرگانی اصفهان با معرفی 5 طرح برتر
(13 اردیبهشت 1391)
 
دومین همایش چرخش مغزها با معرفی پنج طرح فناوری جدید توسط نخبگان ایرانی در سالن همایش‌های بین المللی اتاق بازرگانی اصفهان برگزار شد. 
 
«کوروش خسروی» عضو کمیسیون آموزش اتاق اصفهان در این همایش گفت: پروژه چرخش مغزها یک مدل اجرایی است که در کشورهایی انجام می‌شود که دچار فرار مغزها در سطح گسترده انجام می‌شود. گفتنی است خروج این افراد از کشور باعث وارد شدن لطمات به اقتصاد و توسعه علمی و اجتماعی آن کشور شده است. 
 
همایش چرخش مغزها - اتاق بازرگانی اصفهان
 
وی تصریح کرد: کشورهایی مانند چین، رژیم اشغالگر قدس و کره‌جنوبی در اجرای این پروژه بسیار موفق عمل کردند. این کشورها  به جای اینکه تلاش کنند نخبگان مهاجرت کرده را به کشور باز گردانند، سعی می‌کنند ارتباط با آنان با مجموعه علمی و اقتصادی  کشور برقرار کنند.
وی مدل چرخش مغزها را بهترین مدل برای استفاده از توانمندی نخبگان خارج از کشور برای توسعه اقتصادی کشور برشمرد و گفت: برقراری ارتباط اقتصادی، تجاری و علمی بین آن نخبه علمی و بدنه اقتصادی کشور مهمترین بخش این مدل است. 
 
خسروی تصریح کرد: اجرای این مدل از سال 89 در شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان آغاز شده است و در سال گذشته با اتاق بازرگانی اصفهان برای فعال‌تر شدن اجرای این مدل تفاهمی صورت گرفته است.
در این مدل هر دو ماه یکبار از طرح‌هایی که قابلیت خلق ثروت و تجاری شدن دارند به سرمایه گذاران و کارآفرینان معرفی می‌شود.
وی اضافه کرد: نخبگان ایرانی بسیاری در سرتاسر جهان مشغول تحقیقات و پژوهش می‌باشند و شهرک علمی تحقیقاتی با کمک اتاق بازرگانی اصفهان تلاش دارد که نخبگانی که طرح‌های آنها  قابلیت تجاری شدن را دارد به فعالان اقتصادی معرفی کند. 
 
در این همایش:
«مرتضی کاظمی» از دانشگاه UPM مالزی با موضوع مدیریت هزینه‌های انرژی،
«محسن حسینی» از شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان با موضوع فناوری تولید بیو پلیمر،
«جهادی» از شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان با موضوع فناوری تولید الوار تو خالی چوب پلاستیک،
«سپهر سرمست» از دانشگاه لامپرانتا با موضوع مدیریت فناوری بسته بندی و
«سید مهرداد هاشمیان» از مرکز کشت و خاک ایران با موضوع فناوری تولید علوفه به روش هیدروپونیک
به معرفی فناوری‌های جدید خود پرداختند. 
 
همایش چرخش مغزها - اتاق بازرگانی اصفهان - آقای مهندس هاشمیان